Przejdź do sekcji:

Dostępność

Deklaracja dostępności Tum

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Tum.

  • Data publikacji strony internetowej: 2021-12-15
  • Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2021-12-15

Status pod względem zgodności z ustawą

Strona internetowa jest zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Przygotowanie deklaracji w sprawie dostępności

  • Deklarację sporządzono dnia: 2021-12-15
  • Deklarację została ostatnio poddana przeglądowi i aktualizacji dnia: 2023-03-31

Deklarację sporządzono na podstawie samooceny.

Pobierz Raport z wynikami przeglądu dostępności.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

  • Za rozpatrywanie uwag i wniosków odpowiada: Liliana Misiak-Kuźbik.
  • E-mail: liliana.misiak@maie.lodz.pl
  • Telefon: (42) 632 84 40

Każdy ma prawo:

  • zgłosić uwagi dotyczące dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
  • zgłosić żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
  • wnioskować o udostępnienie niedostępnej informacji w innej alternatywnej formie.

Żądanie musi zawierać:

  • dane kontaktowe osoby zgłaszającej,
  • wskazanie strony lub elementu strony, której dotyczy żądanie,
  • wskazanie dogodnej formy udostępnienia informacji, jeśli żądanie dotyczy udostępnienia w formie alternatywnej informacji niedostępnej.

Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, powinno nastąpić najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia.

Skargi i odwołania

Na niedotrzymanie tych terminów oraz na odmowę realizacji żądania można złożyć skargę do organu nadzorującego pocztą lub drogą elektroniczną na adres:

  • Organ nadzorujący: Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi
  • Adres: pl. Wolności 14
  • E-mail: muzeum@maie.lodz.pl
  • Telefon: (42) 632 84 40

Skargę można złożyć również do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dostępność architektoniczna

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi - Skansen „Łęczycka Zagroda Chłopska” oraz "Grodzisko w Tumie"

Kwiatkówek 26 A, 99 – 100 Łęczyca

www: www.maie.lodz.pl/skansen; e-mail: skansen@maie.lodz.pl

tel.: 888 22 48 67 (biuro i kasa w godzinach otwarcia Skansenu)

Skansen „Łęczycka Zagroda Chłopska”     

Wejście główne do Skansenu zlokalizowane jest od strony północnej. Teren na którym zlokalizowany jest Skansen i Grodzisko  jest nierówny i trawiasty. Na terenie Skansenu  są wyznaczone miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami oddalone od Skansenu około 200 m. Istnieje również możliwość skorzystania z parkingów ogólnodostępnych dla samochodów osobowych. Toalety dla gości umieszczone są w budynku administracyjnym oraz wolno stojące typu toi toi . Dojście do toalet może być utrudnione ze względu na nierówne i trawiaste podłoże oraz stopnie (wejście do budynku). Wjazd do pomieszczenia wózkiem inwalidzkim może być utrudniony. Toaleta w budynku administracyjnym jest przystosowana dla osób z  niepełnosprawnościami.

Dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi dostępne są częściowo ekspozycje zlokalizowane na terenie Skansenu. Zwiedzanie ekspozycji dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich może być utrudnione ze względu na trawiasty i nierówny teren oraz wąskie wejścia z progami do chat  ekspozycyjnych.

W Skansenie nie ma pętli indukcyjnych, oznaczeń w alfabecie Braille'a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym. Można skorzystać z tłumacza PJM po wcześniejszym zgłoszeniu takiej potrzeby. Zwiedzanie z psem przewodnikiem jest dozwolone zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie.

Od Skansenu w Kwiatkówku do Grodziska w Tumie prowadzi ścieżka edukacyjna w postaci drewnianej kładki o długości około 400 m. Znajdują się na niej tablice edukacyjne opatrzone kodami QR oraz drewniane ławki.

Z drewnianej kładki schodzi się na ścieżkę długości ok. 50 m, która prowadzi przez łąkę. Teren jest nierówny i może sprawiać trudności osobom w niepełnosprawnościami ruchowymi.

Dalej trasa do Grodziska prowadzi drogą gruntową (ok. 200 m długości), która kończy się przy szlabanie. Drogi te są wyboiste i mogą być okresowo podmokłe, co utrudnia ich przebycie.

Grodzisko w Tumie

Do Grodziska od szlabanu prowadzi droga kamienista długości ok. 250 m. Przy szlabanie usytuowany jest niewielki parking. Dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi przejście drogą kamienistą może wiązać się z niedogodnością i dyskomfortem.

Wejście na Grodzisko prowadzi przez drewniany pomost (ok. 22 m), a następnie przez bramę o szerokości 2,5 m. Po prawej stronie od wejścia znajduje się punkt kasowy i infokiosk, do których należy zejść po schodkach drewnianych (5 stopni). Na przeciwko punktu kasowego ulokowana została na postumencie makieta grodziska z tekstem w języku polskim, języku angielskim i w alfabecie Braille’a.

Centralną częścią Grodziska jest rozległy majdan: jego teren jest nierówny i trawiasty.

Po lewej stronie od wejścia (w odległości 15 m) i po prawej stronie od punktu kasowego znajdują się schody prowadzące na drewnianą zabudowę wału i na wieżę bramną. Na niższy poziom wieży można zejść schodami (brak windy).

Po wejściu na Grodzisko po lewej, południowo-wschodniej stronie w odległości ok.20 m usytuowana jest zrekonstruowana studnia z żurawiem oraz trzypoziomowa wieża z tarasem widokowym. Na wieżę tę można wejść tylko po schodach znajdujących się po jej prawej stronie (brak windy). Wejście do dolnej części wieży jest utrudnione ze względu na wysoki próg.

Na przeciwko wejścia na Grodzisko, w południowej części majdanu, w odległości ok. 22 m znajdują się tablice posterowe opatrzone w kody QR - kierujące do strony z lektorem.

W zachodniej  części majdanu, ok. 30 m od wejścia ulokowana jest piaskownica archeologiczna.

Grodzisko nie posiada pętli indukcyjnych, oznaczeń kontrastowych ani w druku powiększonym. Można skorzystać z tłumacza PJM po wcześniejszym zgłoszeniu takiej potrzeby. Zwiedzanie z psem przewodnikiem jest dozwolone zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie.

 Skansen w Kwiatkówku i Grodzisko w Tumie - YouTube

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi posiada główną siedzibę 

Plac Wolności 14

91 - 415 Łódź

Więcej informacji na stronie https://www.maie.lodz.pl/pl/dostepnosc/