Przejdź do sekcji:
antenna-jqh0GEvuNBY-unsplash antenna-jqh0GEvuNBY-unsplash

Dla Zwiedzających

Zapraszamy w sezonie kwiecień – październik, od wtorku do niedzieli.* 
*czynne poniedziałki: 10 kwietnia, 1 maja, 14 sierpnia
*Skansen i Grodzisko czynne również w wybrane dni świąteczne - 8,10 kwietnia, 1,3 maja, 8 czerwca, 15 sierpnia

We wtorki wstęp wolny* 
*UWAGA we wtorki brak możliwości zwiedzania obiektów: wiatrak kozłowy w Skansenie Łęczycka Zagroda Chłopska, wieża na majdanie Grodziska w Tumie
* nie dotyczy 15 sierpnia - wtorek płatny z możliwością zwiedzania wiatraka i wieży
* 16 sierpnia (środa) - wstęp wolny

Zespół osadniczy Tumu-Łęczycy to unikalny przykład miejsca, w którym przeszłość historyczna otwiera się przed nami, odsłaniając tajemnice średniowiecznych ziem polskich i pokazując obok siebie Polskę drewnianą i murowaną.

W archeologiczno-historycznym krajobrazie Polski istnieją miejsca, które są „żywymi”, choć niemymi świadkami przeszłości ziem polskich. To miejsca, które mimo upływu wieków nawet dziś możemy rozpoznać jako wyjątkowe i które same z siebie przykuwają uwagę. Wyróżniają się właściwą sobie wyjątkowością i sprzyjającym otoczeniem, co w połączeniu tworzy unikalny charakter. Takim miejscem bez wątpienia jest średniowieczny zespół Tumu – Łęczycy, łącznik pomiędzy dziejami Polski we wczesnym i późnym średniowieczu, który przetrwał do naszych czasów w formie absolutnie unikalnej.

Grodzisko w Tumie oraz Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska stanowią integralną część Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kulturalną całego regionu łęczyckiego.