Przejdź do sekcji:

Sierpień w Grodzisku

Sprawdź jakie atrakcje przygotowaliśmy na sierpniowe niedziele!

Grodzisko w Tumie zaprasza wszystkich chętnych do udziału w: 

7 sierpnia (niedziela) 
POKAZY I WARSZTATY KALIGRAFII

Unicjały, tekstury, fraktury, bastardy, italiki - znaczenie tych tajemniczych terminów rozszyfruje przed Wami Anna Domosławska, 
która przeprowadzi pokaz i warsztaty kaligrafii. 


"Wbrew współczesnym trendom, coraz bardziej jesteśmy ciekawi dawnych rzemiosł, sztuk i chętnie słuchamy jakie opowieści
kryją się za własnoręcznym tworzeniem wielkich ksiąg, tajemniczych dokumentów, czy pięknych romantycznych listów rodem 
a angielskich powieści. (...) Wspólnie odkryjemy piękno zaklęte w literach.


14 sierpnia (niedziela)
OPOWIEŚCI ZIELARSKIE i SZTUKA DAWNEGO GOTOWANIA

Poznajcie niezwykłe właściwości roslin, które codziennie mijacie na trawnikach! Część z nich posłuży nam do kulinarnej podróży wgłąb "dzikiej kuchni" - potraw przygotowanych z darów natury, na ogniu i w glinianym garze, tak, jak to czyniono w czasach pierwszych Piastów. Przyrodniczno - kulinarny spacer Doliną Warszawsko - Berlińską poprowadzi Grupa Rekonstrukcji Historycznej Leśny Witeź. 

POKAZ STRUGANIA W DREWNIE

Jak ręcznie obrabiać drewno za pomocą wczesnośredniowiecznych narzędzi? Przekonacie się podczas pokazu ciesielstwa poprzedzonego prezentacją narzędzi oraz ekwipunku opartego na źródłach archeologicznych. Spróbujcie wykonać własną drewnianą łyżkę i rozniecić ogień za pomocą krzesiwa!

POCZTÓWKI W TECHNICE DRZEWORYTU

Podczas warsztatów wspólnie wykonamy stemplowane pocztówki. Rzeźbiarka Anna Raczkowska odtworzy dawną metodę wydruku klockami drzeworytniczymi. Opowie jak dawniej ozdabiano takaniny oraz papier. Na stanowisku będziecie mogli podejrzeć jak powstają matryce do druku, zobaczycie narzędzia i warsztat wędrownych drukarzy. Każdy będzie mógł spróbować swoich sił w drukowaniu roślinnych wzorów. 


21 sierpnia (niedziela)
WARSZTATY Z HERALDYKI

Warsztaty z blazonowania herbów - geneza, barwy, futra i metale. Kartonowe "puzzle" do składania - tworzenie poprawnych heraldycznie herbów, a także zajęcia rysunkowe na przygotowanych formatkach - jednym zdaniem prelekcja na temat genezy herbów, ich tworzenia i czytania, a także pokazy tańców dworskich - to atrakcje przygotowane dla Was przez Krakowskie Bractwo Grodzkie. 

ANIMACJE DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI

Zapewniamy możliwość uczestniczenia w warsztatach z heraldyki osobom niedowidzącym lub niewidomym. W programie również warsztaty tańców plebejskich dla osób niesłyszących oraz niewidomych. Kształty/ formy/ faktury/ materie artefaktów oraz strojów średniowiecznych dla osób niewidomych. Kubb/ Boule - gry i zabawy dla osób niesłyszących. 


28 sierpnia (niedziela)
POKAZ UZBROJENIA I WALKI WOJÓW

Pokaz walk i uzbrojenia wczesnośredniowiecznego. Zobaczcie jak wyglądali wojownicy w czasach pierwszych Piastów! Przewidujemy mozliwość przymierzania sprzętu oraz opancerzenia. Spędźcie ten dzień z Drużyną Verthandi Vija. Pokazy będą odbywały się co godzinę. 


CZEKAMY NA WAS W GODZINACH 11.00 - 18.00!
wstęp wg cennika