Przejdź do sekcji:

Europejskie Dni Archeologii 2022

Europejskie Dni Archeologii to impreza cykliczna zainicjowana przez francuski Narodowy Instytut Archeologicznych Badań Ratowniczych (Inrap). Od 2010 organizowano je tylko we Francji, a od 2019 r. w całej Europie. W ramach EDA co roku odbywa się ponad 1000 wydarzeń (w Polsce w 2021 r. było ich ponad 90). Co roku w organizację Europejskich Dni Archeologii włączają się niezależni archeolodzy, instytucje badawcze, uniwersytety, muzea, laboratoria, stowarzyszenia, archiwa oraz władze lokalne. Wydarzenia, skierowane do dzieci i dorosłych, obejmują warsztaty, pokazy, wycieczki oraz wiele innych atrakcji.

Serdecznie zapraszamy w dniach 17 - 19 czerwca 2022

PROGRAM

 

17 CZERWCA 2022

TUM - PERŁA ROMAŃSKIEGO SZLAKU ZIEMI ŁĘCZYCKIEJ - GRA TERENOWA

Przygotowaliśmy nie lada gratkę dla uczniów, rodzin z dziećmi oraz dla osób indywidualnych. Jeżeli chcecie pogłębić swoją wiedzę o codziennym życiu przed wiekami doskonale się przy tym bawiąc, archeologiczna gra terenowa będzie dla Was idealną propozycją! Po wykonaniu każdego z zadań wymienionych na karcie gry uczestnik otrzyma pieczątkę.

W trakcie gry terenowej uczestnicy będą szukać śladów pozostawionych przez naszych przodków i poznają wiele aspektów życia sprzed tysiąca lat.

Wymagane zgłoszenia klas przez nauczycieli. Osoby indywidualne też prosimy o zgłoszenia e-mailowe lub w wiadomości na fb. Liczba miejsc ograniczona.
Udział w grze w cenie biletu na obiekt.
Zapisy: edukacja@maie.lodz.pl
telefon/sms 665 655 606

Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska, Kwiatkówek 26a/ Grodzisko w Tumie, 99-100 Łęczyca  

 

 

17 CZERWCA 2022

POKAZ ARCHEOLOGII EKSPERYMENTALNEJ

Jak wykonywano garnki? Jak przędzono, farbowano, tkano aby uzyskać materiał na strój? Te i inne pokazy będą zaprezentowane przez osoby zajmujące się rekonstrukcją historyczną.
Zapraszamy na majdan grodziska.
Zapisy nie są wymagane.
Udział w cenie biletu wejścia na obiekt.

Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska, Kwiatkówek 26a/ Grodzisko w Tumie, 99-100 Łęczyca  

 

18 CZERWCA 2022

SPACER ARCHEOLOGICZNY

Podczas spaceru ze skansenu na tumskie grodzisko przybliżymy historię łęczyckiego grodu a także historię badań archeologicznych prowadzonych na tym niezwykłym obiekcie. Opowiemy również o najciekawszych zabytkach odkrytych w czasie badań wykopaliskowych. Spacer poprowadzi Waldemar Stasiak, archeolog z naszego Muzeum, który brał czynny udział w badaniach archeologicznych prowadzonych na grodzisku tumskim w latach 2009-2011.

Zbiórka koło kas "Łęczyckiej Zagrody Chłopskiej".

Spacer bez dodatkowych kosztów, wymagany bilet wstępu na obiekt.
Zapisy: edukacja@maie.lodz.pl
telefon/sms 665 655 606

Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska, Kwiatkówek 26a/ Grodzisko w Tumie, 99-100 Łęczyca

 

19 CZERWCA 2022

"LUTOMIERSK WCZESNOŚREDNIOWIECZNY" - WYKŁAD 

Wczesnośredniowieczny Lutomiersk sięga wielu tysięcy lat wstecz, co ujawniają badania archeologiczne, ukazując bogactwo kulturowe tych terenów skrywane przez ziemię, a które opublikowane wprowadziły tą miejscowość na stałe do literatury historycznej i archeologicznej. W pierwszym rzędzie stało się to za przyczyną przypadkowych odkryć dokonanych przez Niemców w czasie trwania II wojny światowej. Te i inne ciekawostki poznacie w trakcie wykładu.

Wykład poprowadzi Pan dr Błażej Muzolf – archeolog z działu epoki brązu i wczesnej epoki żelaza.
Kierownik badań na wielkich inwestycjach związanych z realizacją gazociągu jamalskiego (Kobielice, Kurowo, Rekowo, itd.), kopalni węgla brunatnego w Bełchatowie (Grabek), badań na autostradach (Stryków, Rogaszyn, Orenice, Zgórze, Smólsk). Autor opracowań stanowisk w ramach grantów ministerialnych: 2012 - Lutomiersk – Koziówki, 2015 – Zgórze, 2017 - cmentarzysk z Lutomierska – Wrzącej i Mastek, 2020-21 - osad i cmentarzyska w Dzierzgówku, itd. W ciągu ponad 40 letniej pracy zawodowej ukazało się drukiem blisko 120 artykułów i kilka publikacji książkowych.

Gdziekolwiek jesteście możecie wziąć udział w wykładzie, pojawi się na Facebooku EDU MAiE https://www.facebook.com/edumaielodz

Wydarzenie objęte honorowym patronatem Narodowego Instytutu Dziedzictwa